O nás/About us

Nezávislá filmová distribuční společnost A COMPANY CZECH působí na trhu od roku 2011, kdy vznikla pod jménem EEAP Film Distribution CZ-SK. V roce 2014 se jako člen skupiny A COMPANY se sídlem v Berlíně přejmenovala na A-Company Czech s.r.o. Z akvizic filmů německé sesterské společnosti A COMPANY FILM LICENSING INTERNATIONAL, uznávané mezinárodní distribuční firmy se zaměřěním na kvalitní celovečerní filmy americké i evropské produkce, využívá vysílací práva pro kinodistribuci v České republice. Zároveň úzce spolupracuje se zavedenou společností MAGIC BOX SLOVAKIA, která distribuuje převážnou část filmů A COMPANY na Slovensku.

A COMPANY CZECH uvedla do kin známé zahraniční tituly jako například Žena v černém (2012), Atlas mraků (2012), Machete zabíjí (2013) nebo Já, Frankenstein (2014). Portfolio českých filmů zahrnuje úspěšnou komedii Tomáše Vorla Vejška, dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky nebo režijní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic. 

 

Mateřská společnost A COMPANY FILMED ENTERTAINMENT AG  byla založena v roce 2002 Alexandrem van Dülmenem a záhy se stala jednou z vedoucích nezávislých společností na poli obchodování s filmovými licencemi  ve střední a východní Evropě.

Prostřednictvím svých poboček A COMPANY RUSSIA, A COMPANY CZECH, A COMPANY HUNGARY a A COMPANY VIETNAM aširoké sítě distribučních partnerů obchoduje A COMPANY s filmovými právy pro kinodistribuci, video, televizi a VoD.

Společnost se sídlem v Berlíně se zařadila mezi uznávané mezinárodní distribuční firmy se zaměřením na kvalitní celovečerní filmy z americké i evropské produkce, ale i vybrané tituly lokální produkce.

 Portfolio A COMPANY s více než 750 tituly obsahuje některé z nejlepších snímků nezávislé i studiové produkce poslednch deseti let. Oskarové tituly Králova řeč a Předčítač, spolu s komerčnímy trháky jako Atlas marků, Prokletý ostrov nebo série Saw doplňuje knihovna Lakeshore s hity Underworld a Nevěsta na útěku.

V roce 2009 společnost A COMPANY vstoupila na koprodukční trh apodílela se na produkci snímků Atlas mraků, Běž, chlapče, běž nebo Madam Bovaryová.

 

Independent film distributior A COMPANY CZECH was established in 2011 as EEAP Film Distribution CZ-SK. As a member of Berlin-based A COMPANY group it was renamed A-Company Czech s.r.o. in 2014. It releases international and local films in Czech republic and closely cooperates with well-established distributon company MAGIC BOX SLOVAKIA that is releasing almost all of A COMPANY's films locally.

 A COMPANY CZECH distributed several films from the wide portfolio of A COMPANY¨s library, such as The Woman in Black (2012), Machete Kills (2013) or I, Frankenstein (2014). Besides international productions it pays particular attention to the local production and it has distributed several czech film  such as Tomas Vorel's comedy Prague Cans (Vejška), documentary The Magic Rebel (Magický hlas rebelky) or Miroslav Krobot's debut Nowhere in Moravia (Díra u Hanušovic).

 

 A COMPANY FILMED ENTERTAINMENT AG was founded in 2002 by Alexander van Dülmen and became one of the leading independent film licensing companies and content providers for Central and Eastern Europe, CIS and Vietnam.

Through the subsidiaries A COMPANY RUSSIA, A COMPANY CZECH in Czech and Slovakia, A COMPANY HUNGARY and A COMPANY VIETNAM, as well a wide network of distribution partners, A COMPANY handles all rights from Theatrical distribution, to Home Entertainment, Television and Video-On-Demand.

The Berlin based company has established itself as a successful and respected international distribution company, specialized in high-profile quality feature films from the US and Western Europe, but also selected local productions.

A COMPANY's comprehensive portfolio of over 750 titles contains some of the best and most successful independent and studio productions of the last 10 years: Oscar-winning titles such as THE KING'S SPEECH and THE READER; alongside commercial highlights as CLOUD ATLAS, SHUTTER ISLAND and the SAW franchise. A COMPANY also handles LAKESHORE Library with hits the UNDREWOLD series and RUNAWAY BRIDE.

In 2009, A COMPANY entered the film production market and co-produced films like CLOUD ATLAS, RUN BOY RUN or the upcoming MADAME BOVARY.